Úvod Pásový opar

Pásový opar

Pásový opar, latinsky herpes zoster patří mezi velmi bolestivé infekční onemocnění, které je vyvoláno virem Varicella zoster. Je to virus patřící do kategorie herpetických virů a při styku s ním může dojít k nákaze a onemocnění dvěmi zdánlivě rozdílnými chorobami. Pokud se objeví tento virus mezi dětmi, pravděpodobně onemocní planými neštovicemi, dospělí a ti, co už neštovice prodělali mohou onemocnět pásovým oparem. Je to způsobeno tím, že původcem je stejný virus.

Jak se toto onemocnění projevuje?

Příznaky pásového oparu jsou typické, což je výhoda, protože umožňují zahájit včasnou léčbu.

TIP : Doporučujeme také zdravotní web : Žaludeční vředy.info - recenze, články, diskuze.

  • Symptomy chřipky. Neznamená to, že nemocný je zasažen i chřipkou, jen příznaky jsou obdobné, jako u chřipky. Jde především o únavu, bolesti hlavy a těla, zvýšenou teplotu (někdy i vysokou horečku).
  • Svědění a bolest. Jedná se o prvotní příznak, kterým nemoc ohlašuje svůj příchod. V určité oblasti těla, na jedné jeho polovině (např. mezi žebry), začne kůže nepříjemně svědit, tkáň pod kůží brnět a bolet. Bolest je nejintenzivnější v místě nervu vycházejícího z páteře na úrovni svědícího pruhu (pokud je zasažen trup).
  • Výsev vodnatých puchýřků. Dalším znakem propuknuté nemoci je výsev puchýřků naplněných tekutinou, která je vysoce infekční. Toto je období, kdy je bolest značná a je zapotřebí bezodkladně (tedy ihned) vyhledat lékařskou pomoc, a to i v případě, že funguje jen pohotovost. Puchýřky se objeví v pruhu a lze tedy snadno rozpoznat, o jaké se jedná onemocnění.

V jakých místech na těle může dojít k výsevu puchýřků?

Nejčastějším místem postižení je oblast trupu, na úrovni hrudní páteře, může se však objevit i v bederní oblasti nebo na šíji či rameni. Častým místem je polovina čela, v tomto případě může být zasaženo ucho i oko (může signalizovat zánět trojklaného nervu), což je velmi nebezpečné. Tvar výskytu puchýřů je pásový (odtud název nemoci), o šíři mezižeberní škvíry a v délce od páteře směrem na hruď. Je to však různé. Typické je to, že se vyskytuje vždy na jedné polovině těla, podle toho, který nerv byl zasažen zánětem.

U koho lze očekávat náchylnost k propuknutí nemoci?

Především jsou ohroženi lidé se sníženou imunitou, lidé, kteří právě prodělali či prodělávají jiné závažné onemocnění (např. rakovinu, těžkou chřipku, zápal plic nebo HIV pozitivní). K propuknutí této nemoci může přispět i stres a těžká fyzická námaha.

Každopádně k propuknutí nemoci lze dojít pouze v případě setkání s infekcí (od infikované osoby) nebo při přítomnosti příslušného viru v latentní formě v těle. Znamená to, že člověk u kterého došlo k onemocnění se právě od někoho nakazil nebo v minulosti prodělal plané neštovice.

Proč jsou ohroženi lidé, kteří už měli neštovice?

Virus Varicella zoster po prodělání neštovic zůstává nadále v těle, podobně jak je tomu i u ostatních herpetických virů. Po vyléčení akutní nemoci se schovává nejčastěji v nervových uzlících podél páteře a čeká na možnost, kdy by se mohl reaktivovat. Pokud je dotyčný člověk silně oslaben, má virus jedinečnou příležitost propuknout v onemocnění, které se nazývá pásový opar. Stane se to tak, že se virus pomnoží v uzlině na úrovni určitého obratle páteře a způsobí tak zánět nervového vlákna, které z této uzliny vychází a přenáší vzruchy do periferních oblastí. Podrážděním určitých nervů, a zvláště jejich zánětem, vzniká obrovská bolest, která signalizuje, že v těle propukla nemoc.

TIP : zajímavé články o slinivce břišní, prevenci a léčbě najdete na Slinivka břišní.cz

Průběh nemoci a její léčba.

Průběh onemocnění má několik stádií, podle kterých se řídí i jejich léčba.

  • První fáze – únava, teplota, svědění a výsev puchýřků za přítomnosti bolesti. V tomto období je nutné lékařské vyšetření, které vyloučí či potvrdí diagnózu. Lékař předepíše antivirové léky (např. aciklovir, valaciklovir), podávají se v tabletách, při silně oslabené imunitě nebo těžkém průběhu i formou infuzí, které jsou mnohem účinnější. Na kůži posetou puchýřky se aplikuje tekutý pudr nebo zinkový olej. Ten pomáhá zasychání puchýřků, jejich svědění, a také ničí viry obsažené v jejich tekutině. Vhodné je překrýt postižené místo suchým obvazem, aby nedošlo k přenosu infekce na druhé osoby. Léčba musí být zahájena do 72 hodin od prvotních příznaků, aby byla co nejúspěšnější a nedošlo ke komplikacím. První fáze trvá zhruba týden.
  • Druhá fáze – zasychání puchýřků a vytváření strupů. Pokud je léčba zahájena včas, puchýřky asi po týdnu začínají zasychat a vytvářet stroupky. V tomto stádiu se přechází od pudrů a tinktur k aplikaci protizánětlivých mastí, aby se stroupky dobře hojily, kůže byla vláčná a po odloupnutí nezůstaly jizvy. V této době se už místo s výskytem zasychajících puchýřků nemusí překrývat, ba naopak, je lépe nechat je vzdušné. Stroupky se odlupují v rozmezí asi dvou týdnů.
  • Fáze rekonvalescence – nastává po odloupnutí stroupků. V této době je vhodné kůži zvláčňovat, promazávat a hydratovat, aby se vrátila k normálu. Nikdo jistě nestojí o nehezké jizvy. Není to jen estetický problém, ale jizvy jsou i nadále bolestivé. Může se podávat i nějaký doplňěk stravy k posílení imunity nebo vitamín C.

Pásový opar se léčí asi měsíc, je to však individuální. Záleží i na místě, které je postižené. Během léčby se podávají léky od bolesti (analgetika), aby se pacientovi, co nejvíce ulevilo. Komplikované případy se léčí v nemocnici, většinou na infekčním oddělení.

Jsou léky hrazeny pojišťovnou a kdo je může předepsat?

Účinné léky typu aciklovir a valaciklovir jsou drahé a proto je jejich předepisování pojišťovnami omezen. Plně hrazen je jen u lidí s velmi nízkou obranyschopností nebo u těch, kteří jsou současně léčeni pro jiná závažná onemocnění, která oslabují jejich organismus. Také osoby trpící atopickým ekzémem mají léky zdarma, pokud jim tyto léky předepíše odborný lékař (dermatolog, onkolog, infekční specialista apod.). Ostatní pacienti se musí podílet na placení těchto léků.

Existuje nějaká prevence?

Speciální prevence neexistuje. Je však vždy dobré se vyhýbat nemocným v akutním stádiu nemoci, ať už je ve formě planých neštovic či pásového oparu. Dobré je posilování imunitního systému. Pokud je dostatečně silný, zabrání přirozenou cestou propuknutí infekce. Zdravý životní styl, bez nadměrného stresu a fyzického vypětí, dostatek odpočinku a vyvážená strava nejen prospějí životu, ale jsou dobrým štítem proti mnoha infekcím a nemocem.


Diskuse (16 komentářů)

Anda, (18. 05. 2017 11:22) Reagovat
Dobrý den, je možné, aby pásový opar proběhl bez výsevu puchýřků? V minulosti jsem jej měla na zádech pod lopatkou, tentokrát stejná bolest, ale v rameni, svědění, kůže na dotek velmi bolestivá, jen bez půchýřků.
Vendula, (03. 08. 2017 14:20) Reagovat
Dobrý den,vyskytuje se jen v pásových tvarech,nebo i v kruhu? Na vnitřní straně stehna mám červený svědivý flek a v něm asi 5 puchýřků různé velikosti. Nevím,zda jde o pásový opar nebo o něco jiného.
Alena, (05. 08. 2017 12:16) Reagovat
já měla v kruhu....
Milan Rimsky, (16. 08. 2017 18:58) Reagovat
Mam puchyrky na pravom ramenu cca 5x5 cm,bolestive mam prave stehno z vnutornej a vonkajšej strany a na pravej ruke od prsteniku k zapesti a aj pravy bok zad k lopatke.je mozne ze to mam pasovy opar? s pozdravom Milan.R.
sylvia bulavčiakova, (24. 08. 2017 10:35) Reagovat
Dobry den.na pasovy opar sa liečím už od 02.08.2017.Mala som ho na lavej strany čela a oku. Osem dni som ležala na infúziách v nemocnici.Mam ešte stale bolesti hlavy a velke bolesti na tych miestach,kde som mala opar a velmi ma to aj svrbí.nepoužívam na tie rany žiaden krem.Vedeli by ste mi poradiť či by som tie rany mala s niečím natierať, Dakujem
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Pásový opar.cz
Kontakty